• mgr Bożena Smolarczyk

WTOREK 8:30 - 12:00

Propozycja ćwiczeń logopedycznych:

wtorek, 13.04.2021

WIOSENNA GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA:

Wykonujemy ćwiczenia w kolejności, jak wskazują strzałki (źródło: RYSOPISY, Ewelina Protasewicz)

Jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, pokazuje filmik

poniedziałek, 12.04.2021

Otwórz pudełko i wykonaj ćwiczenie:

ĆWICZENIA ARTYKULACYJNE

wtorek, 6.04.2021

• O seplenieniu międzyzębowym (przyczyny, przebieg terapii, ćwiczenia):

poniedziałek, 29.03.2021

• "Świąteczne porządki" - gimnastyka buzi i języka

Pewnego dnia Pan Języczek, który mieszka u każdego w buzi, postanowił zrobić świąteczne porządki. Najpierw wyszorował ściany, ponieważ były już nieco przykurzone (język przesuwa się po wewnętrznej stronie policzków). Potem dokładnie umył sufit (język przesuwa się po podniebieniu). Podłoga też była brudna, więc też ją wyszorował (język na dnie jamy ustnej). Okna też musiały zostać umyte (język wędruje po wewnętrznej stronie górnych zębów). Wreszcie nadszedł czas na schody (język przesuwa się po wewnętrznej stronie dolnych zębów). Pan Języczek wytrzepał dywany (wykonujemy szybkie ruchy w górę i w dół, czubkiem języka, od podniebienia do dna jamy ustnej). Na koniec zostały pootwierane wszystkie okna, by dom przewietrzyć. Do środka wpadł wiatr (dziecko wypowiada głoskę "sz", a następnie nabiera powietrze nosem i wydmuchuje ustami). W takim czystym, wysprzątanym domku można czekać już na święta!

wtorek, 30.03.2021

"Co jest w jajku?"- nazywanie obrazków, różnicowanie głosek szeregu szumiącego i syczącego

(Źródło: Gabinet logopedyczny LOGOhelp)

poniedziałek, 8.02.2021

ZABAWY ODDECHOWE:

- zdmuchiwanie z ręki kawałków papieru

- przedmuchiwanie rurką/słomką kropelek wody na stole

- dmuchanie do pustej butelki

- dmuchanie na wstążkę zawiązaną na patyku

- dmuchanie na płomień świecy, tak by nie zgasić płomienia

ĆWICZENIA JĘZYKA:

- "liczenie" językiem górnych i dolnych ząbków

- wypychanie językiem policzków oraz górnej i dolnej wargi

- uderzanie językiem o podniebienie (kląskanie)

- zlizywanie czubkiem języka przyklejoną do podniebienia kropkę nutelli

- przyklejamy całą powierzchnię języka do podniebienia

ĆWICZENIA WARG:

- rozciąganie warg  (jak do i, jak do u)

- nagryzanie dolnymi zębami górnej wargi i górnymi zębami dolnej wargi

- parskanie

- posyłanie buziaków

TRENING SŁUCHOWY:

- wyklaskiwanie rytmu, powtarzanie za rodzicem usłyszanego rytmu

- szukanie tykającego zegarka, ukrytego pod różnymi przedmiotami, np pod poduszką, ściereczką.

- słuchanie odgłosów wydawanych przez różne przedmioty (np. mieszanie łyżką w kubku, uderzanie łyżką o talerzyk, uderzanie drewnianą łyżką blat stołu) Dziecko odwraca się i odgaduje który przedmiot, używany przez rodzica, było słychać.

ZABAWY RUCHOWE:

- skakanie na jednej nodze

- dotykanie lewym łokciem prawego kolana i prawym lewego

- przejście po rozłożónym na podzłodze sznurku, skakance, pasku, itp..

Polecam ćwiczenia języka ze smokami:

We wrześniu odbyły się logopedyczne badania przesiewowe, które pozwoliły na zakwalifikowanie grupy dzieci do terapii logopedycznej na terenie przedszkola.

W związku z tym proszę o zaopatrzenie dzieci w 32 kartkowy zeszyt w kratkę, który dziecko przynosi do przedszkola zawsze w poniedziałek i/lub wtorek. Dzieci, które uczestniczyły w terapii logopedycznej w ubiegłym roku szkolnym, przynoszą dotychczasowy zeszyt i książeczkę.

Zeszyt jest informacją dla Rodziców (co robimy, co utrwalamy w trakcie zajęć) W zeszycie będą zamieszczane zadania, ćwiczenia, karty pracy i zalecenia do utrwalania w domu. Ćwiczymy z dzieckiem CODZIENNIE, 5 do 10 minut!

W celu ustalenia terminu spotkania lub uzyskania informacji dotyczących diagnozy i terapii dziecka proszę o kontakt mailowy:

logopedka.mp3@gmail.com