• AKCJA - ADAPTACJA

    • Kilka "złotych zasad" dla rodziców nowych przedszkolaków:

     Każdemu z nas, rodzicom i personelowi przedszkola, zależy by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze i komfortowo. Aby zminimalizować stres dziecka spowodowany rozłąką z rodzicem i "oswoić" dziecko z przedszkolem warto zastosować kilka złotych zasad:

     Najważniejsze jest POZYTYWNE NASTAWIENIE. 

     Dziecko świetnie wyczuwa emocje. Kiedy rodzic jest niepewny, podenerwowany, źle mówi o przedszkolu, negatywne emocje udzielają się też dziecku i potęgują jego stres. Dlatego pierwszego dnia w przedszkolu to przede wszystkim RODZIC powinien być dzielny, spokojny, bardzo opanowany i stanowczy. 

     Pożegnanie powinno być zdecydowane i krótkie - buziak, przytulas, pa pa i przedszkolak oddawny jest pod opiekę personelowi przedszkola. Przedłużanie pożegnania nie ma sensu i utrudnia dziecku rozstanie. 

     Jeśli dziecko (lub rodzic) przez kolejne dni mają problem z porannym pożegnaniem (i nadal płaczą), można spróbować by przez parę dni przyprowadzał dziecko do przedszkola inny członek rodziny (drugi rodzic, babcia lub dziadek ;) Ten sposób naprawdę działa!

     Przez kilka pierwszych dni (jeśli jest taka możliwość) można odbierać dziecko wcześniej, np. tuż po obiadku i stopniowo wydłużać pobyt.  

     Każde dziecko lubi wiedzieć co robili rodzice kiedy byli mali. Można opowiedzieć dziecku o swoim przedszkolu, ulubionych zabawach, kolegach, pokazać swoje zdjęcia z okresu kiedy było się przedszkolakiem. A może rodzice pamiętają jakieś wierszyki lub piosenki z przedszkola? 

     Dobrze wybrać się po południu na spacer w pobliże przedszkola. Może dziecko też będzie chciało poopowiadać o SWOIM przedszkolu?

     B.S.